Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Elutasította az újabb szakértői vagy intézményes kormány megalakítását Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke a Giorgio Napolitano államfővel pénteken tartott konzultáción.
A PdL kizárólag politikai kormány felállítását tudja elképzelni – hangoztatta Berlusconi az államfővel tartott egyeztetés utáni sajtótájékoztatón. Hozzátette: „nincs más megoldás, mint a PdL és a Demokrata Párt (PD) közötti koalíció”. Berlusconi hangsúlyozta, hogy a februári választásokon három párt közel ugyanolyan eredményt ért el: a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) „ellenzékben kíván maradni, a PdL-re és a PD-re hárul a felelősség az ország kormányzásáért”. Berlusconi kijelentette, hogy a PdL a Pierluigi Bersani PD-főtitkár vezette kormányt is támogatja, ha bal- és a jobbközép megállapodik a gazdasági reformokról. Cáfolta, hogy a balközép támogatásáért cserébe a PdL a májusban távozó Napolitano államfő székét kérte volna.
Berlusconi a szakértői kormányra határozott nemet mondott, mint mondta, a Monti-kormány szerinte „katasztrofális” teljesítménye után. „A szakértői kormánynál még az is jobb, ha visszamegyünk az urnákhoz” – mondta Roberto Maroni az Északi Liga elnöke. Grillo telefonon beszélt az államfővel, s hangoztatta, hogy a „római parlament kormány nélkül is el tudja vezetni az országot”. Az M5S azonban nem zárta ki egy „szakértőihez hasonló, politikusok nélküli” kormány esetleges támogatását. A pártokkal való konzultációk újabb körét elindító Napolitano péntek estére akarja lezárni a második kormányalakítási kísérletet, miután az ezzel március 22-én megbízott Bersani kudarcot vallott.
A PD kezdettől fogva kizárta a PdL-lel való nagykoalíciót. „Nehezen megvalósítható, a PD politikai elképzelései fényévekre vannak a PdL elképzeléseitől” – fogalmazott Luigi Zanda, a PD szenátusi frakcióvezetője. A februári választásokat parlamenti többség nélkül megnyerő és a kormányalakítást sikertelenül záró PD „teljesen sarokba szorult” – vélte az olasz sajtó, megjegyezve, hogy Napolitano sincs könnyebb helyzetben. Ha a PD nemet mond a koalícióra, a PdL pedig az elnök kinevezte intézményes kormányra, nem marad más választás mint az, hogy Itáliának ismét az urnákhoz kell járulnia.